Nyírő József erdélyi magyar író (ki hitte volna :) ) novellista életművének egy összefoglalója ez a kötet.
A kötetben rendre megtalálhatók a székely író novellisztikájának tárgyi és érzelmi motívumai: a népélet árnyalt és érzékeny rajza, a székely emberalakok mitologikus felnagyítása, a jobb sorsot érdemlő parasztok, pásztorok és favágók emberi drámáinak balladás színezetű bemutatása, a természet iránt megnyilvánuló, érzelmi tekintetben telített érdeklődés vagy éppen a sajátos székely humor, amely az emberábrázolásban, a cselekményszövésben, dialógusokban és a nyelvhasználatban egyaránt tetten érhető.
Nagyon élvezetes volt olvasni egy-egy kis történetet, mert ahogy fentebb is írja az idézet a sajátos székely humor és beszédstílus jelenik meg. Éppen ezért nekem, mint székelynek dupla élvezet volt forgatni a könyvet. Előfordult nem egyszer például, hogy buszon, villamoson vagy metrón olvastam és hangosan felnevettem egy tipikus székely poénon. Néztek is az utasok rám furcsán, de nem igazán érdekelt.
Abszolút ajánlani tudom azoknak, akik a székely vicceknél jobban beleakarnak merülni ebbe a kultúrába és szeretnének jobban elmélyedni a székely emberek egyszerű és ugyanakkor mégis bonyolult és összetett életében.
Utolsó kommentek